(0212) 241 42 43 birdemlazer@gmail.com

Lazer Epilasyon

Kol Bölgesi Lazer Epilasyon Uygulaması

Vücutta uygulanacak bölgeye ve cinsiyete göre lazer epilsayon uygulması:

Kadınlarda:

Kol ve ellerin üzerinde bulunan koyu ve kalın kıllar kadınlarda çok yaygın değildir. Fakat mevcut olduğu durumlarda, hoş olmayan bir görüntü oluşabilir. Lazer epilasyon uygulaması ile bu kılların sayısı ve kalınlıkları etkili bir şekilde azaltılabilir.

Önkol ve parmakların üzeri en yaygın lazer epilasyon bölgeleridir. Ön kol bölgesinin tedavisi sırasında, bu bölge güneşe çok sık maruz kaldığı ve fark etmeksizin bronzlaşabildiği için çok dikkatli olunmalıdır.

Erkeklerde:

Kol bölgesinde erkekler tarafından lazer epilasyon yapılması talep edilen bölge üst kol ve omuz bölgesidir. Bu işlem genelde kombinasyon halinde yapılmaktadır. Genellikle, erkekler üst kol bölgesinde T-shirt çizgisinde lazer epilasyon yaptırmayı tercih etmektedirler.

Alt kol ve üst kol bölgesinde uygulanacak olan tedavilerde, en iyi sonucu elde etmek için, tedavi yapılan ve yapılan alanların arasında keskin bir çizgi olmaması sebebiyle dikkatli uygulama yapılmalıdır.

 

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyon Uygulaması

Kadınlarda:

Ergenlik döneminde, kadın ve erkek hormonları bir karışımını olan yumurta üretimine cevaben kasık bölgesinde kılların gelişmesi normal bir prosestir. Batı kültüründe, 20.yüzyılda başlayan kısa mayo ve bikini giyme trendi ile kısa iç çamaşırları görünmeyen bazı vücut bölgelerini gözler önüne serdi. Bu süreç, bikini bölgesi lazer epilasyon uygulamalarının yapılmaya başlanması konusunda büyük bir etken olmuştur. ABD’de yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kadınların %50’si bikini bölgesindeki istenmeyen kıllardan kurtulmak istemektedir. Bikini bilgesi, bikininin ya da iç çamaşırlarının kenar kısımları anlamına gelmektedir. Bu bölgeye uygulanan lazer epilasyon işlemi, bikini çizgisinde bulunan ergenlik tüylerinin alınması demektir.

Günümüzde, bikini bölgesi haricinde kasık bölgesine lazer epilasyon uygulanması da yaygınlaşmaktadır. Kasık bölgesinde bulunan tüm kılların alınması işlemine Full Brazilian adı verilmektedir. Bu işlemi, estetik ve cinsel sebeplerden dolayı genç kadınlar arasında oldukça popülerdir. Bu uygulamanın da çeşitleri bulunmaktadır. Brazilian Stripe; bir şerit halinde belirli miktar kılın bırakıldığı uygulamadır. Brazilian Triangle; üçgen biçimli belirli miktar kılın bırakıldığı uygulamadır. Brazilian lazer epilasyon uygulaması oldukça güvenli bir uygulamadır ve kadın pratisyenlerimiz tarafından uygulanmaktadır. Genital bölgede bulunan tüm kıllar bu işlem sayesinde yok edilebilir.

Uzun dönemde elde edilen sonuçlar bakımından incelendiğinde, en başarılı bölge Bikini bölgesidir. Medikal lazerler ile tedavi gören hastalarımızın çoğunda yaklaşık 5-6 seans tedavi ile kılların %80-90 oranında azaldığı gözlemlenmektedir. Ağdanın aksine, lazer epilasyon işleminden sonra tekrar kıl çıkması oldukça nadir görülen bir durumdur. Genellikle daha ilk seans uygulamadan sonra, tıraş ve ağda yapmaya gerek kalmaz. Her tedaviden sonra, kılların sayısı ve kalınlığında azalma gözlemlenecektir. Eğer herhangi bir iyileşme görülmüyor ise, tedavi ayarları gözden geçirilmelidir. Bikini bölgesi lazer uygulaması genellikle 6-8 haftalık aralıklarla yapılmaktadır.

Eğer hasta hamile ise, lazer bölgesi epilasyonu uygulanmaz. Doğmamış bir bebek için lazer radyasyonu ile ilgili bir sorun yoktur çünkü lazer yoğun ve parlak bir ışıktır. Teorik olarak, bebeğin görüşünün etkilenme riski bulunmaktadır. Tamamen güvenli bir tedavi sunabilmek için, bikini bölgesi lazeri yaptırmak için doğum sonrasını beklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Vücut Bölgesi Lazer Epilasyon Uygulaması

Kadınlarda:

Kadınlarda, göbek kısmından başlayarak bikini bölgesine doğru uzanan ve rahatsız edici bir görünüme sebep olan kıllanmalara görülebilir. Bu durum “snail trail” (salyangoz izi) olarak adlandırılır. Bu bölge genellikle bikini bölgesi lazer uygulamaso sırasında tedavi edilir fakat lokalize bölge uygulamaları dahilinde de epilasyon uygulanabilir.

Göğüs kısmında bulunan kıllar genellikle kadınlar için rahatsız edicidir. Bu kıl yapısı Maskülen karakteristik özelliği olarak adlandırılmaktadır. Özellikle göğüs ucunda bulunan kıllar genellikle konuşulan bir sorun değildir fakat oldukça yaygın bir durumdur.

Göğüs kafesinde bulunan kıllar lazer epilasyon uygulaması ile başarılı bir şekilde yok edilmektedir. Göğüs kafesi ve Üst sırt bölgesindeki kıllanmalar ile ense bölgesindeki kıllanmalar Hirsutizm sorunu kaynaklı olabilir.

Erkeklerde:

Vücut kılları, özellikle erkelerde sırt bölgesi, günümüz Batı toplumunda ilkel görünümlü ve düzensiz olmanın bir işareti olarak algılanmaktadır. Bu sebeple, erkeklerin sırt bölgelerine lazer epilasyon tedavisi yaptırmaları oldukça yaygınlaşmış bir durumdur.

Zamanla erkeklerde göğüs kılları algısında bir kayma olmuştur. Kıllı göğüs erkekliğin bir göstergesi olarak görülürken, anketler artık kadınların daha çok az kılı olan ve “ipeksi ve pürüzsüz” bir görünümü tercih ettiklerini göstermektedir.

az saçlı ve ‘ipeksi ve pürüzsüz’ bakmak için erkek sandıklar tercih bulabilirsiniz. Göğüs bölgesi, sırt bölgesine yapılan lazer epilasyondan daha başarılı sonuçlar vermektedir.  Göğüs bölgesinde bulunan kılların daha yüzeysel olmasına kaynaklanan bir durum olabilir. Yüzeye yakın olan kıl kökleri lazer ışınından daha kolay etkilenirler. Lazer epilasyon uygulaması ile göğüs kılları azalır ve incelir. Birçok erkek göğüs kıllarının tamamen yok edilmesi yerine bu uygulamayı tercih etmektedir. Erkeklerde kaçla bölgesine tedavi uygulanması çok yaygın değildir. Fakat uygulama yaptıran ve başarılı sonuçların elde edildiği erkek hastalar, Pilonidal kistleri olan kişilerdir. Bu durum, kalça yarığının üst kısmındaki kuyruk sokumu kemiğine yakın bir bölgede meydana gelen kıl dönmesidir. Kalın ve koyu kılları olan genç Kafkas erkeklerinde (15-35 yaş) görülmektedir. Uzun süre oturulan iş gruplarında yer alan kişiler risk altındadır. Pilonidal kistler enfekte olursa, apse ya da sinüs oluşturabilir. Ağrıya sebep olur ve ameliyat gerektirebilir. Pilonidal kistler tekrarlama ihtimali olan oluşumlardır bu sebeple lazer epilasyon uygulaması en başarılı tedavi seçeneğidir.

 

Yüz Bölgesi Lazer Epilasyon Uygulaması

Kadınlarda:

Kadınların birçoğunda, dudakların üst kısımlarında ve çene bölgesinde ince tüyler bulunmaktadır. Yüz bölgesinde koyu renkli ve kalın tüylerin görülmesi yaygın bir durum değildir. Genellikle bu istenmeyen tüyler oldukça dağınık ya da birkaç küçük alanlarda lokalize halde bulunabilir. Maalesef, bazı kadınlarda bu kıllar çok yaygın ve erkek kıllarına benzer şekillerde olabilmektedir. Hirsutizm olarak adlandırılan bu durum, erkeklik hormonundaki artış (östrojen) ya da hormon seviyelerindeki dengesizliklerden kaynaklanmaktadır. Hormon seviyelerindeki anormal artışın çoğunlukla sebebi Polikistik Over Sendromudur. Yüz bölgesindeki kılların bu artış hormon seviyelerine olan hassasiyeti genetik bir durumdur olabilir ve özellikle Akdeniz ve Ortadoğu’da daha yaygındır.

Yüz bölgesindeki istenmeyen kıllar için, lazer epilasyon en iyi seçimdir. Kılların büyümesi hormonal kaynaklı olduğu için, tedavi boyunca bu hormon dengelerinin kontrol edilmesi son derece önemlidir. Bu sebeple, sadece bir seans lazer epilasyon yeterli olmayabilir. Yüz bölgesine uygulanan lazer epilasyon tedavilerinin seans aralığı, hormonal dengelere bağlı olarak 4-6 haftadır.

Medikal lazerlerle yapılan epilasyon işlemlerinde, tedavi edilecek alanın öncede tıraş edilmesine gerek yoktur. IPL makinelerinin kullanıldığı uygulamalarda, yüz bölgesindeki kıllar tedavinin hemen önesinde tıraşlanır.

Erkeklerde:

Yüz bölgesi epilasyonu erkekler arasında yaygınlaşmış bir uygulamadır. Gözlerin arası, burun ve kulak kılları, yankalrın üst kısımları gibi bölgelerde yapılan lokalize tedaviler popüler uygulamalar arasındadır.

Boynun ön tarafında sakal çizgisi ile göğüs kılları arasında kalan bölgeye uygulanan tedavilerde yaygınlaşmaktadır.

Tüm yüz lazer epilasyon uygulaması erkeklerde bazı durumlarda yapılabilir. Bazı meslek grupları, örneğin itfaiyeciler, sürekli tıraş olmak yerine tüm yüz lazer epilasyonun tercih edebilmektedirler. Sakal tıraşı sonrasında kronik olarak batık problemi yaşayan erkekler (Pseudo Folliculitis Barbae) lazer epilasyonun tercih etmektedirler. Çünkü bu durumdaki kişilerde yara oluşumu görülebilmektedir. Transseksüel olan ya da cinsiyet değiştirme ameliyatı olan kişiler de bu uygulamaları tercih etmektedirler.

Erkek hastalar, gri ya da beyaz olan kıllarda lazer işleminin yeteri kadar etkili olamayacağını kabul etmek durumundadırlar. Lazer epilasyonda, ışın kıl kökünde bulunan pigmentleri hedef alır. Gri kıllarda pigmentler azalmış ve beyaz kıllarda ise hiç kalmamıştır. Zamanlar herkesin kılları beyaza dönüşecektir ve çünkü yaşlanıyoruz. Yaşlandıkça, pigmentler üretme güçlerini kaybederler. Bu durum farklı aşamalarda gerçekleşir. Bazı kıl köklerinde daha hızlı görülürken bazılarında ise bu durum yıllar sürebilir. Grileşme genetik bir durum olabilir. Erkeklerde kılların grileşme zamanı genellikle anne ve babası ile aynı yaşlarda olabilir. Sigara kullanımı, tiroit sorunları, B12 eksikliği, Vitiligo ya da bağışıklık sistemi hastalıkları gibi rahatsızlıklar bu durumu etkileyen faktörlerdir. Genellikle, 30lu yaşların ortalarında başlayan grileşme, Asyalı erkeklerde bu durum 30lu yaşların sonudur. 50li yaşlara gelen kişilerin yaklaşık yarısında grileşme görülmektedir.

 

Bacak Bölgesi Lazer Epilasyon Uygulaması

Kadınlarda:

Batı kültüründe daha kısa elbiseler ve yüzücü kıyafetlerinin trend olmasıyla birlikte, özellikle bacaklardaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için çeşitli uygulamalar ortaya çıkmıştır. Günümüz modern toplumunda, kadınların istenmeyen tüylerinden kurtulmak istediği en yaygın olan 2 bölge; bacaklar ve kol altı bölgesidir. Bu sebeple, lazer epilasyon uygulaması en çok talep edilen bölgeler de; bacaklar ve kol altıdır. Bacaklara uygulanacak olan lazer epilasyon, koyu renkli ve kalın kıllarda daha etkilidir. Birçok kadın alt bacaklarında yer alan koyu ve kalın kıllardan şikâyetçidir. Diz kapağı ve ayak parmaklarının üst kısımlarında koyu ve kalın kıllar bulunmaktadır.

Üst bacaktaki istemeyen kıllar çeşitli şekillerde olabilir. Bazı kadınlarda uyluk bölümünün iç kısımlarından aşağı doğru koyu bir şerit halinde olabilirken bazılarında ise uyluk bölümünün arka kısmında olabilir. uyluk kısmının dış kısmında yer alan kıllar daha kalın ve koyu renklidir. Bu sayede lazer epilasyon için daha uygundur. Daha ince olan kıllarda lazer işleminden efektif sonuçlar alınamayabileceği konusunda hasta ile detaylı bir şekilde konuşulmalı ve açıklanmalıdır.

Erkeklerde:

Erkek atletlerde lazer epilasyon oldukça yaygındır. Profesyonel futbolcular ve bisikletçilerde yaralanmayı önlemek için ayak bileklerinin sarılması,  yaralanmalar sırasında daha iyi tedavi alma şansı ve düzenli olarak yaptırdıkları masajları kolaylaştırma gibi sebeplerden dolayı lazer epilasyonu tercih etmektedirler. Profesyonel yüzücüler de su yüzeyindeki sürtünmeyi azaltması amacıyla bu uygulamayı tercih etmektedirler. Vücut geliştirme yapan kişiler de kaslarının daha belirgin görünmesi amacıyla lazer epilasyon yaptırmaktadırlar.

 

Kolaltı veya Koltukaltı Bölgesi Lazer Epilasyon Uygulaması

Kadınlarda:

Ergenlik döneminde, kadınların kol altı bölgesinde kıllanma olması normal bir süreçtir. Tıbbi olarak bu bölge axilla olarak adlandırılır. ABD’de yapılan araştırmalara göre, kadınların büyük bir çoğunluğu kol altı bölgesine lazer epilasyon yaptırmaktadır.  Kol altı lazer epilasyon uygulaması lazer ile yapılan uygulamalar arasında en yaygın olanıdır. Medikal lazerler ile yapılan epilasyon işlemlerinde 5-6 seanslık tedaviler ile %80-90 oranında azalma görülecektir.

Erkeklerde:

Kol altı lazer epilasyonu erkekler arasında çok yaygın bir işlem değildir. Bu uygulamayı talep eden erkek grupları genellikle triatlon sporcusu ya da jimnastikçilerdir.